Wordpress Eklentileri

Wordpresse geçen   tekno murat ve diğerlerine  sevgilerle. Sanki biz geçtik gibi takmış durumdayız bu wp olayına  ama idare edilsin artık.. muratın sitesine bakdım   gayet hoş lakin okadar şık temaların arasından bence başka seçebilirdin.  Tabi tercih yinede sizlerin saygı duyuyoruz.. WP ye geçmek tema falan sorun değilde  madem geçilmişken bunun nimetlerini sonuna kadar sömürmek hak olsa gerek. Bilirsiniz spam engelleyici, seo araçları falan. Wp araçları içersinde en popüleri hangileri diye aramaya başladığımız şu dk larda bunlarla karşılaştık. Wp  si olupta bunları olmayanlardan olmayın.. Kurulum esnasında zorlanan lar olursa vakit buldukça yardım etmeye çalışırız. Siz maddeler  halinde verilen şu araçlara bir göz atın derim. Birkaçınınlazım olucağı kesin gibi...

 1. Akismet: En iyi spam koruma aracı. Wordpress kurulumunda standart olarak gelir ama çalıştırmak için şu adresten bir api key almanız gerekir.
 2. Clutter-Free: WordPress’in editörünü ve yazım alanını yapılandırmak için yapılmış bir eklentidir. Eğer hiç yorumları kapatmıyorsanız, yazının kısa ismiyle ilgilenmiyorsanız bu kullanışlı eklenti bu alanı tertemiz ve düzenli yapmanızı sağlıyor.
 3. Comment Timeout(Yorum zaman aşımı): Bu eklentiyi yorumlarımın (özellikle eski postalardaki) %90′ı spam olmaya başladıktan sonra kullandım. Bu eklenti özellikle bbcode ve çok fazla link içeren postaları elemine ediyor ve bizlere bol bol zaman kazandırıyor !
 4. Diagnosis: Bu eklenti bulunduğunuz serverın özelliklerini anlamak için kullanışlıdır. Özellikle uyumluluk sorunlarını gidermek için (hangi PHP versiyonunda olduğunuz gibi) kullanabilirsiniz.
 5. FeedBurner FeedSmith: Steve Smith bu eklentiyi FeedBurner‘la senkronizasyonu kolaylaştırmak için yazmıştı. Şimdi ise FeedBurner bu eklentiyi ele geçirdi; çok kolay ve kullanışlı bir hale getirdi.
 6. Maintenance Mode: Dmry.net güncelleme yaparken karşımıza çıkan sevimli bir yaratık vardı hatırlıyor musunuz? İşte bu eklentiyle siz de güncellemeler yaparken kullanıcılarınıza böyle hoş mesajlar verebilirsiniz. İngilizlerin tabiriyle out of the box(kutudan çıktığı gibi) çalışmıyor ama küçük bir düzenlemeden sonra demeyin keyfe! :smile:
 7. Share This: Alex King yine süper bir eklenti çıkarmış. Eğer yazılarınızın kullanıcılar tarafından kolay bir şekilde paylaşılmasını istiyorsanız bu eklenti neredeyse tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyor. Türkçe sosyal imleme sitelerinin de eklenmiş halleri için şuradan ve şuradan alalım.
 8. TanTanNoodles Simple Spam Filter: Matt bu eklentiye güvensiz baksa da, ben gerçekten kullanışlı buluyorum. Bu eklentiyle sözcükler için kara listeler oluşturup o sözcükleri içeren yorumların direk silinmesini sağlayabiliyorsunuz. Ne kadar Akismetvari bir eklenti olsa da spamla savaş için her yolu denemeliyiz.
 9. Trackback Validator: Bu eklenti Rice Üniversitesinin bir araştırma planı. Ne kadar iyi çalıştığını bilmiyorum ama kurduğumdan beri çok az trackback spam almaya başladım.
 10. Subscribe To Comments(Yorumlara abone ol): co.mments veya coComment kullanıcısı olmadığınız sürece, ki bazı bloglarda en üstte kalmak gerçekten çok zordur; çok acı çekersiniz çünkü insan oğlu çok meraklıdır, hele konu yorumlar olunca! Bu eklentiyle ziyaretçileriniz kendinden sonra yazılan mesajlara abone olabilirler, böylece cevap yazıldığı anında maille bildirilmiş olurlar.
 11. WordPress.com Stats: Akismet gibi, WordPress.com API’siyle çalışan bir eklentidir. WordPress.com hesabınız varsa, bu eklenti günlüğünüzü Wordpress.com dashboard‘unuzla entegre ediyor ve sitenizin istatistiklerini oluşturuyor. Bu istatistiklerin en iyi yanı giriş yapanları istatistiğe katmaması yani siz bir site yazarı olarak sayfayı isterseniz 100 kere yenileyin sayfa gösterimi değişmiyor!
 12. WordPress Database Backup: Bu eklentiyi PhpMyAdmin‘le uğraşıp zaman kaybetmek istemeyen günlükçüler için yazmışlar( benim gibi :smile: ). Bu eklentiyle günlüğünüzün veri tabanı yedeğini kolayca alabilirsiniz. Özellikle sürüm yükseltirken sorunlar oluşmaması için özellikle tavsiye ediliyor.
 13. WordPress Mobile Edition: Alex, bir nefes al kardeşim yahu, bir çay iç, dinlen ayakları uzat oh! Yok efendim durmaz! Yine uğraşmış geçenlerde; bloglarımızı PDA ve cep telefonları gibi mobil araçlara da uydurmak için güzel bir eklenti yazmış. Günlüğünüzün Iphone‘la da uyumlu olması için şuraya ve şuraya göz atabilirsiniz. Şiddetle Önerilir.
 14. WordPress Reports: WordPress.com istatistikleri eğer yeterli gelmiyorsa, Joe Tan dostumuz size bu yararlı eklentiyi yazmış. Bu mükemmel eklenti FeedBurner ve Google istatistiklerini de grafiksel bilgilere dönüştürerek işlerinizi çok kolaylaştırıyor!
 15. WP-Cache: Eğer siteniz bir şekilde çok trafik alıyorsa, bu eklenti sizin için tam bir zaman ve para kurtarıcı. Eğer digg, oyyla, limk gibi sitelere eklendiyseniz büyük bir ihtimalle bandwith limitinizi aşmışsınızdır. Bu eklentiyle bu dertleri unutun, ziyaretçiler bilgileri tarayıcı önbelleğinde tutsunlar!
 16. WP-ContactForm: Akismet Edition: Chip Cuccio’nun WP-ContactForm eklentisini kullanıyordum ama spamla savaş taktikleri konusunda çok kısıtlayıcıydı. Ben de bu versiyona geçtim. Bu versiyon regex kuralları yerine Akismet kullanıyor ve bu da benim için tam bir biçilmiş kaftan!

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !